День гідності і свободи: історія свята, привітання у прозі, віршах та яскравих листівках.


Сьогодні, 21 листопада, святкується важне свято для кожного українця - День гідності і свободи. Це свято вшановує учасників двох українських демократичних революцій: Помаранчевої та Революції Гідності, або Євромайдану.
«Главком» підготував історію заснування цього дня та добірку привітань, яскравих листівок.
Зміст
- Історія свята
- Помаранчева революція
- Революція Гідності
- Привітання у прозі
- Привітання у віршах
- Привітання у яскравих листівках
Як з'явився День гідності і свободи
Історія Дня гідності та свободи починається у 2005 році. Президент України Віктор Ющенко 22 листопада заснував День свободи - на честь Помаранчевої революції.
Це свято існувало кілька років, але у 2011 році президент-втікач Віктор Янукович скасував його. Замість цього він встановив День соборності та свободи, яке відсвятковувалося 22 січня.
Проте 13 листопада 2014 року свято було відновлено. Президент України Петро Порошенко указом установив його святкувати щорічно 21 листопада.
"З метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та поширення об'єктивної інформації про важливі події в Україні початку XXI століття, а також шанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору", - зазначено в указі.
Помаранчева революція
Помаранчева революція - це акції протесту українців проти широкомасштабних фальсифікацій на президентських виборах 2004 року на користь Віктора Януковича. Мітинги отримали назву за кольором, який використовували прибічники кандидата в президенти Віктора Ющенка та опозиційної партії "Наша Україна". Під помаранчевими прапорами протестували українці, які цікавило майбутнє країни.
Все почалося з президентських виборів. Віктор Янукович розумів, що перевага не на його боці, тому для перемоги використав усі адміністративні ресурси. Це призвело до фальсифікацій та збільшення явки до 89,5% у Луганській області та до 96,7% у Донецькій області у другому турі президентських виборів 21 листопада 2004 року.
Прихильники партії "Наша Україна" почали збиратися на майдані Незалежності у Києві та побудували наметове містечко. Кількість мітингувальників досягла 30 тисяч у перший день та 100 тисяч наступного.
"24 листопада Центральна виборча комісія оприлюднила офіційні результати другого туру виборів, які значно відрізнялися від даних Національного екзит-полу. Голова Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що жоден державний орган не може скасувати результати виборів. Леонід Кучма закликав невикористовувати силу щодо протестувальників та шукати шляхи виходу з кризової ситуації", - повідомляє Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні.
27 листопада депутати Верховної Ради висловили недовіру Центральній виборчій комісії. У той же час противники Януковича намагалися підкреслити сепаратистські настрої, але безуспішно.
3 грудня Верховний суд України оголосив рішення: "у зв'язку з неможливістю оприлюднення офіційних результатів другого туру виборів, провести повторне голосування 26 грудня 2014 року".
Після 12 днів Помаранчевої революції політики почали обговорювати зміни у виборчому законі, зсув центру влади від президента до парламенту і уряду, перегляд складу Центральної виборчої комісії. 8 грудня Верховна Рада змінила форму правління на парламентсько-президентську республіку. А 26 грудня новим президентом став Віктор Ющенко.
Революція Гідності
21 листопада 2013 року понад півтори тисячі людей вийшли на майдан Незалежності протестувати проти відмови проросійського президента Віктора Януковича підписати угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі. Протестну акцію назвали Євромайданом, а пізніше - Революцією Гідності.
Уночі 30 листопада міліція жорстоко розгромила студентів. У відповідь на це, 1 грудня сотні тисяч людей зібралися в центрі Києва.
На 61-й день Майдану на місці протесту було застрелено перших двох активістів. З того моменту було ще дві людини, які загинули за межами Майдану. Протягом наступного місяця влада намагалася прибрати протестувальників з центру міста. Але вночі 22 лютого 2014 року Янукович втік до Росії.
Загалом під час Революції Гідності загинули 107 людей. Більшість "Небесної сотні" померли від куль у 20 лютого 2014 року.
Революція Гідності допомогла змусити Януковича втекти та призвела до відставки уряду. Після виборів Україна обрала курс на європейський розвиток - стала асоційованим членом ЄС, а громадяни отримали право на безвізовий в'їзд до Євросоюзу.
Україна зберегла свою незалежність від Росії та перейшла до європейського шляху.
Читайте також
- Екснардеп нагадав, як Кучма обернув ухвалення Конституції на власну перемогу
- Пенсійний фонд закрив інформацію про пенсії Януковича та Азарова, аби не допустити... «порушення громадського порядку»
- «Ювілейний випускний»: Віктор Ющенко згадав студентські роки