Охоронник чи охоронець? Мовознавиця пояснила, яке слово вживати правильно.


Мовознавиця Ольга Васильєва про правопис слова "охоронник"
Ольга Васильєва роз'яснила, як правильно позначати людину, яка щось охороняє, і чи є слово "охоронник" запозиченням з російської мови. Про це повідомляє "Главком" у рубриці "Мовне питання".
«Ні, не запозичення, бо є і "прикордонник". Згідно з тлумачним словником "охоронник" – це те саме, що охоро́нець. Однак у трудовій книжці буде зазначено лише "охоронник", оскільки Мінсоцполітики визначило кваліфікаційну характеристику професії "охоронник"», – пояснює філологиня.
Васильєва додає, що у професійній діяльності не використовується слово "охоронець". Також вона жартує, назвавши жартівливий відповідник "охоронцю" у словнику Агатангела Кримського і Сергія Єфремова - "боронило".
Українська термінологія та її відродження
Ольга Васильєва розповіла про відродження української термінології у сучасних механізмах термінотворення. У Радянському Союзі українські технічні терміни створювали шляхом калькування з російської мови, наприклад, "нержавіюча сталь". Проте розвиток українського термінознавства в СРСР тривав недовго - лише з 20-х по 30-ті роки ХХ століття. Далі практично всіх мовознавців, які займалися українською технічною термінологією, було репресовано.
Ольга Васильєва раніше пояснювала, що від жіночого імені "Олександра" в українській мові утворюються форми "Саня", "Санда", "Леся", а від чоловічого - "Санько", "Сашко", "Шурко", "Лесь". Також в рамках рубрики "Мовне питання" вона пояснила, чи має слово "груди" форму однини та яке слово використовувати для позначення однієї з грудей.
Пояснення Ольги Васильєвої щодо правопису та походження деяких слів української мови підкреслюють важливість дотримання словникової та граматичної правильності в мові. Зазначенням того, що українські терміни мають унікальне походження і не є простою копією російської мови, ми навчаємося поважати власну мову та цінувати її унікальність. Також цікавим є огляд походження різних форм від чоловічих та жіночих імен, що збагачує нашу мову.
Читайте також
- Захисника Маріуполя від розстрілу врятувало прізвище
- 60-річний Борис Джонсон став батьком удев’яте
- Дружина полоненого італійця назвала абсурдну причину, через яку він пішов до російського війська
- Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
- Чехія повідомила, яку користь економіці приносять біженці з України
- Чоловік прокинувся і побачив біля свого ґанку гігантський корабель